Pleveli so ena največjih težav za ekološke pridelovalce zelenjave. Zatiranje s kemičnimi sredstvi ni dovoljeno, zato je ena izmed možnosti mehanska obdelava.

Manjši kmetovalci, ki imajo nekaj deset arov vrtov ali njiv, so premajhni, da bi investirali v najsodobnejše okopalne stroje, ki omogočajo medvrstno in znotrajvrstno obdelavo, hkrati pa je ročno okopavanje prezamudno, vedno teže pa je, tudi za primerno plačilo, dobiti ljudi, ki bodo to delali.

Zato smo v Čarni povezali partnerje v projekt, kjer razvijamo manjši samohodni okopalnik, ki bo omogočal pospešeno okopavanje med in tudi znotraj vrst.,

Akronim: »Motika«

Trajanje projekta: 19.05.2022 – 18.05.2025

Program: Iz naslova javnega razpisa za podukrep 16.5 Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam.

Cilji in pričakovanja: • Trajnostna raba tal kmetijskih zemljišč z zagotavljanjem rodovitnosti in preprečevanja erozije ter degradacije tal z uporabo okopalne roke, ki bo pri obdelavi s svojo lahkostjo in okretnostjo povzročala manj tlačenja in poškodb.
• Trajnostno varstvo rastlin z mehanskim odstranjevanjem plevelov.
• Zmanjšanje onesnaženja podzemnih vod s herbicidi. S širšo uporabo in dostopnostjo okopalne roke se bo povečala uporaba mehanskega zatiranja plevela, kar bo prispevalo k zmanjšanju obremenitve podtalnice s herbicidi in drugimi fitofarmacevtskimi sredstvi kot posledice kemičnega varstva rastlin.
• Učinkovita raba energije oziroma obnovljivih virov energije (OVE) v kmetijski pridelavi. Stroj bo primer energetsko učinkovitega okopavanja, bo alternativa traktorjev na motorni pogon, deloval bo na električen oz. akumulatorski pogon, katerega pogonska energija bo lahko po zmožnosti kmetov pridobljena iz OVE.
• Rezultati projekta so konkurenčnejši ekološki pridelovalci zelenjave, izboljšana trajnostna raba kmetijskih zemljišč in zmanjšana uporaba fitofarmacevtskih sredstev (FFS). To se bo rezultiralo v učinkovitem prilagajanju kmetijske pridelave zelenjave, k blažitvi podnebnim spremembam in prilagajanje nanje. Rezultati projekta so prav tako izdelana priporočila uporabe okopalne roke, vključevanje rezultatov projekta v študijski in svetovalni proces

Rural development | European Commission (europa.eu)
Skupna kmetijska politika – SKP

Partnerji: KGZS – Kmetijsko gozdarski zavod Maribor (vodilni partner), Univerza v Ljubljani – Fakulteta za strojništvo, Sedem čez devet d.o.o., Biotehniški center Naklo, Čarna d.o.o., KGZS – Kmetijsko gozdarski zavod Celje, kmetija Temnik, kmetija Šabeder, kmetija Kerin, kmetija Kastelic

Trajanje projekta: 2022 – 2025