Kakovost in svežina kmetijskih pridelkov sta pomembna dejavnika, ki vplivata na privlačnost kmetijskih pridelkov ob prodaji in zadovoljstvo končnih porabnikov. Kakovost in svežina sta sicer subjektivna koncepta, ki se lahko razlikujejo glede na potrošniške preference, a nekatere parametre je moč izmeriti.

Tuja literatura navaja številne uspešne prakse obdelave pridelkov neposredno po obiranju, z njimi izuboljšamo skladiščno sposobnost, kakovost in podaljšamo svežino pridelkov. Številne prakse vključujejo uporabo kemičnih spojin, a obdelava pridelkov z vročo vodo (OVV) je preprosta in ekološko sprejemljiva.

Zato v EIP projektu skupaj s partnerji preverjamo, ali je obdelava nekaterih, za slovenske kmete komercialno zanimivih pridelkov z vročo vodo smiselna, torej ali izboljšana kakovost in skladiščna sposobnost odtehta dodatno delo s potapljanjem pridelkov v vročo vodo.

Projekt se izvaja eno leto in bo konec 2024 zaključen.

Partnerji so: Čarna d.o.o., vodilni partner; Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica, Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta, Oddelek za živilstvo, Zavod Ekometer, kmetije: Ira Zorko, Sedem čez devet, d.o.o, Mario Giassi in Matevž Šivic.